טיפולים תרופתיים במחלת האוסטיאופורוזיס

מאת פרופ' צופיה איש-שלום, סיו"ר עיל"א

מחלת האוסטיאופורוזיס שפוגעת בכל אשה שלישית מעל גיל 50 ובכל גבר שביעי מעל גיל 65 –  כרוכה בהיחלשות המבנה הפנימי של העצם ונטייה מוגברת לשברים, לאחר חבלה קלה או ללא חבלה כלל.  בתריסר השנים האחרונות פותחו מספר סוגי תרופות לטיפול במחלה. מרביתן כלולות בסל הבריאות, אם כי במגבלות מסוימות לגבי חלק מהן. לתרופות יש מנגנוני פעולה שונים, אך לכולן אותה מטרה: להפחית את הסיכון לשברים.

ההחלטה על התרופה המתאימה ביותר למטופל תלויה במספר  גורמים: מין וגיל, מחלות נוספות וטיפולים תרופתיים שנלקחים על ידי החולה.

לטפל בגלי חום (ו"על הדרך" לשמר את מסת העצם)
טיפול הורמונלי – הכולל אסטרוגן עם או בלי פרוגסטרון ( לנשים לאחר כריתת רחם) – ניתן לנשים לטיפול בתסמיני גיל המעבר, כגון גלי חום ויובש בנרתיק. אלא שלטיפול יש השפעה נוספת, מבורכת, על העצמות: משום שהוא "מדמה" התנהגות הורמונלית של אשה לפני הפסקת המחזור, הוא משמר את מסת העצם ומקטין סיכון לשברים בחוליות עמוד השדרה ובצוואר הירך, אי לכך אישה שנוטלת טיפול הורמונלי אינה זקוקה לטיפול באוסטיאופורוזיס בתכשיר נוסף. חסרון- הטיפול  מעלה את הסיכון לסרטן שד ולטרומבוזות (סתימות בכלי דם) .

איך לוקחים? יש מגוון רחב של תכשירים הורמונליים, בכדורים או במדבקות. כאשר תסמיני גיל המעבר חולפים תחת הטיפול, מקובל לרדת בהדרגה במינון הטיפולי בתקווה להקטין את הסיכונים הכרוכים בטיפול.

למי לא? לכל מי שסבלה מסרטן שד או נמצאת בסיכון מוגבר לסרטן שד.  לנשים בסיכון מוגבר לטרומבוזות (סבלה מטרומבוזות בעבר, או סובלת מקרישיות יתר מאובחנת)  ולנשים שסובלות ממחלה פעילה של כלי הדם של הלב.

 להתנהג כמו אסטרוגן , אבל רק בעצם ולהוריד את הסיכון לסרטן שד
 אוויסטה / רלוקסיפן.  כמו הטיפול ההורמונלי, גם התרופה אוויסטה פועלת דרך הקולטן של ההורמון הנשי אסטרוגן. אלא, שאוויסטה, בניגוד לאסטרוגן, פועלת כהורמון על העצם בלבד. בשד התרופה דווקא בולמת את פעילותו של האסטרוגן, ולכן בניגוד לטיפול ההורמונלי היא מקטינה את הסיכון לסרטן שד תלוי אסטרוגן ב-70%! התרופה מקטינה סיכון לשברים בחוליות עמוד השדרה ולא הוכיחה יעילות במניעת שברים בגפיים ובצוואר הירך.

איך לוקחים? כדור אחד ביום, תמיד באותו חלק ביממה, כלומר באופן קבוע בבוקר, או בצהריים או בערב, ובלי קשר לארוחה (אפשר לפני או אחרי או עם ארוחה).

למי לא? לגברים. לנשים הסובלות מתסמיני גיל המעבר, זאת משום שהיא עלולה להחמיר את התסמינים. התרופה גם מעלה במידה קלה את הסיכון לטרומבוזות, ולכן לא מתאימה למי שנמצאת בסיכון לפתח אותן.

להסתפח לעצם ולקצר חיים של תאים מפרקי עצם

ביספוספונטים הם קבוצה של תכשירים מינרליים הניתנים דרך הפה או דרך הוריד, ונספחים לעצם למשך שנים רבות ובולמים את פרוקה, על ידי קיצור תוחלת החיים של תאים מפרקי עצם. בכך הם מקטינים את הסיכון לשברים באזורי שלד שונים.

פוסאלן (אלנדרונאט): התרופה הוותיקה ביותר לטיפול באוסטיאופורוזיס (מעקב אחרי המטופלים במסגרת מחקר נמשך עשר שנים), וזו שיש לגביה הכי הרבה מחקרים שמוכיחים יעילות ובטיחות. התרופה מפחיתה את הסיכון לשברים בחוליות עמוד שדרה, צוואר הירך וגפיים.

פוסאוונס. התרופה היא שילוב מנצח בין פוסאלן ומנה שבועית של ויטמיןD . כמו תרופות רבות אחרות, כך גם פוסאלן יעילה יותר כשרמת ויטמין D בדם תקינה. אלא שרבים שנוטלים את התרופה פעם בשבוע אינם מתמידים בנטילת הוויטמין. השילוב מבטיח התמדה בנטילת שני מרכיבי הטיפול.

אקטונל (ריזדרונאט). עוד תרופה ממשפחת הביספוספונטים, שמקטינה את הסיכון לשברים בחוליות עמוד השדרה ובגפיים.

איך נוטלים ביספוספונטים דרך הפה? בכדורים לבליעה שבועית או חודשית. משום שהתרופה לא נספגת בקלות, יש ליטול אותה בבוקר לאחר צום לילה, לפחות שש שעות של קיבה ריקה, ולהמתין לפחות חצי שעה עד שאוכלים, שותים קפה או תה או נוטלים תרופה אחרת. מותר לשתות מי ברז ללא הגבלה. יש לוודא שהתרופה יורדת ישר לקיבה, ולכן בולעים את הכדור עם כוס גדולה של מי ברז, אסור לשכב או להתכופף 30 דקות לאחר הנטילה.

למי לא? לאנשים שסובלים מבעיה פעילה בדרכי העיכול העליונים, בקע, או חזרה של תוכן הקיבה לוושט (רפלוקס), או בעיות בליעה (לאחר אירוע מוחי או בעיה נוירולוגית אחרת למשל) . לאנשים עם תפקוד כלייתי ירוד. לאנשים שאינם מסוגלים להישאר זקופים במשך  30 דקות לאחר נטילת התרופה. לאנשים שסובלים מרגישת יתר לתרופה כגון פריחה, הפרעה בתפקודי כבר (נדיר מאוד).

אקלסטה, גם תרופה זו שייכת למשפחת הביספוספונטים, אבל היא לא עוברת דרך הקיבה, אלא מוחדרת לווריד, פעם בשנה. התרופה מפחיתה סיכון שברים בכל אתרי השלד. יתרונה בכך שהיא מתאימה לאלה שלא יכולים לקחת תרופות ממשפחת הביספוספונטים דרך הפה. נמצאת בסל הבריאות לחולים אלה. טיפול בתרופה זו לאחר שבר צוואר הירך מפחית את הסיכון לתמותה ב-28%. הטיפול בסל הבריאות לחולים שחוו שבר צוואר הירך ולחולים שאינם מסוגלים לצרוך ביספוספונטים דרך הפה בגלל בעיות בדרכי העיכול העליונים.

איך לוקחים? פעם בשנה בהזלפה לתוך הווריד, טיפול שנמשך כעשרים דקות במסגרת מרפאה. בכ-10% מהחולים עלולים להופיע תסמינים דמויי שפעת שחולפים תוך ימים ספורים.

למי לא? לאנשים עם רגישות יתר לביספוספונטים ולאנשים עם תפקוד כלייתי ירוד.

לבלום את מפרקי העצם (לחצי שנה)

פרוליה. תרופה ביולוגית שמתערבת במנגנון הבקרה של תאים מפרקי עצם ובולמת את פעילותם לחצי שנה. היא אינה נצברת בעצם ואין לה השפעה מתמשכת לאחר הפסקת הנטילה. התרופה חדשה יחסית ורשומה  לשימוש בנשים ובגברים שפתחו אוסטיאופורוזיס בגלל טיפול מדכא הורמונים בסרטן הערמונית.  היא מפחיתה סיכון שברים בכל אתרי השלד.  התרופה מותרת לאנשים עם תפקוד כלייתי ירוד היות והיא אינה מתפנה מהגיף דרך הכליות.

איך לוקחים? בהזרקה תת עורית פעמיים בשנה.

למי לא? לאנשים עם רמה נמוכה של סידן בדם.

לשקם את המבנה הפנימי של העצם (ולהפחית כאבי שברים)
 פורטאו. תרופה ביולוגית המכילה רצף של 34 חומצות אמינו של הורמון יותרת התריס. החומר, הניתן במנה יומית בהזרקה תת עורית, משקם את המבנה הפנימי של העצם ומפחית שברים בחוליות עמוד השדרה ובגפיים וגם מפחית כאבים שנגרמים כתוצאה משברים.

הטיפול נמצא בסל הבריאות וניתן במסגרת זו רק לאנשים שסבלו משברים למרות שקיבלו טיפול בביספוספונטים לפחות שנה.

איך לוקחים? בהזרקה תת עורית עצמית, מדי יום, במשך שנתיים.

למי לא? לאנשים שקיבלו הקרנות לשלד, לאנשים עם מחלת סרטן פעילה, לאנשים  עם עודף כרוני של הורמון יותרת התריס בדם ולאנשים עם מחלות עצם כרוניות מסוימות.