זה מה שעישון עושה לעצמות של גברים

 

 

מחקר ענק מראה כי עישון מעלה את הסיכון לאוסטאופורוזיס ושברים בעצמות בקרב גברים. כיצד עישון פוגע בבריאות העצם?

 

מאת אלה הר נוי מתוך אתר "כמוני ".

שברים הקשורים למחלת העצם אוסטאופורוזיס מהווים גורם מרכזי לפגיעה בבריאות ולנכות באנשים מבוגרים, ועלולים במקרים רבים להוביל למוות מוקדם.

 

 במחקר חדש חוקרים מאוניברסיטת נבאדה בלאס וגאס ביקשו להבין את ההשפעה של עישון על הסיכון לשברים בקרב גברים. לשם כך הם ניתחו נתונים מ-27 מחקרים שכללו יחד כמעט 30,000 מקרים של עצמות שבורות בגברים. לפי הממצאים שפורסמו בכתב העת Scientific Reports  – עישון מעלה ב-37% את הסיכון של גבר לשבור עצמות. 

 

 ״עישון הוא גורם סיכון מרכזי לאוסטאופורוזיס ולסיכון לשברים״ אמר החוקר ד״ר קינג וו בהודעה לעיתונות. ״גברים נוטים לעשן יותר מנשים, מה שמעלה את הסיכון שלהם לאוסטאופורוזיס, מחלה שבאופן מסורתי חושבים עליה יותר כמחלה של נשים״.

 

 גמילה מסיגריות תשפר את בריאות העצם

 

עישון עלול להעלות את הסיכון לשברים מכיוון שכימיקלים בסיגריות פוגעים בתיקון רקמות והחלמת שברים. העישון גם מפחית את היכולת של הגוף לספוג ויטמין D וסידן – רכיבים תזונתיים קריטיים לצפיפות מינרלים גבוהה בעצם.

 

הקשר בן עישון סיגריות לפגיעה במבנה העצמות ולעלייה בסיכון לאוסטיאופורוזיס כבר זוהה במחקרים בעבר. בין היתר, בשנת 2014 מצאו חוקרים אמריקאים מאוניברסיטת לינקולן כי עצמות שבורות עשויות להחלים באיטיות במעשנים בהשוואה לאנשים שאינם מעשנים. המחקר נערך בקרב 50 מטופלים עם שברים ברגליים. דגימות דם נלקחו מאזור השבר ונבדקו במעבדה, כדי לזהות את ההבדל בכמות ואיכות המולקולות ותאי הגזע המעורבים בחידוש העצמות בעקבות שבר, במעשנים בהשוואה ללא-מעשנים. החוקרים מדווחים כי לאחר שבודדו את תאי הגזע ונתנו להם לגדול במעבדה, הם הראו כי לעישון סיגריות השפעה מזיקה על הגדילה וההתפתחות שלהם, באופן שפוגע בתהליך התיקון הרגיל של עצמות. לדבריהם, מחקרם חשף כיצד תאים מרפאי עצמות היו באיכות טובה יותר, פעילים יותר וגם התחלקו מהר יותר באנשים שלא עישנו בהשוואה לתאים של מעשנים, מה שתורם לתהליך ריפוי מהיר יותר של העצם לאחר שבר.

 

 חוקרים אמריקאים פרסמו בדצמבר 2012 כי לנערות מעשנות סיכון מוגבר לפתח אוסטיאופורוזיס בגילים מאוחרים על רקע פגיעה בתהליך צבירת העצם, אשר 50% ממנו מתרחש בגיל ההתבגרות.

 

 ביולי 2012 העידו חוקרים אמריקאים על מציאת שני רעלים המתפזרים בעשן הסיגריות בעלי תכונות של פירוק עצם, על סמך ניסויים בעכברי מעבדה.

 

 מחקר ישראלי שפורסם באוקטובר 2014 בכתב העת Addiction מצביע על כך שגמילה תוכל לשפר את בריאות העצם. המחקר בוצע על ידי חוקרים מהטכניון והמרכז הרפואי רמב"ם במסגרת מעקב של שנה אחר 41 נגמלים מעישון מאזור חיפה בגיל 44 בממוצע, שעברו גמילה מסיגריות בין אוקטובר 2012 לפברואר 2013. החוקרים אספו מדדים פיזיולוגיים בתחילת תהליך הגמילה, ובהמשך כעבור שנה, לרבות באמצעות מכשור, בדיקת DXA לצפיפות עצם ובדיקות שתן לאיתור קוטינין המהווה תוצר של ניקוטין. המחקר העלה כי גמילה מעישון הובילה לעלייה במסת שריר ועלייה של 17%-18% בחוזק שרירי הגוף וכן לעלייה בצפיפות העצם בערך (BMD) ממוצע של 0.024 גרם לסנטימטר מעוקב ולגידול בכמות המינרלים בעצם בערך ממוצע של 48.76 גרם -שינויים שעשויים למנוע התפתחות אוסטיאופורוזיס.

 

https://www.nature.com/articles/s41598-022-13356-1