מהר יותר, גבוה יותר חזק יותר

 

 

תמיכה תזונתית לאחר שבר צוואר ירך – עכשיו בסל הבריאות

לראשונה – מזון ייעודי אנשור פלוס אדוונס נכלל בסל הבריאות לחולים עם שבר בירך לאחר שהוכח כי הוא מקצר את תהליך השיקום וריפוי הפצעים בחולים מבוגרים עם שבר בירך הנמצאים בסיכון תזונתי. 

 

נפילות והשברים בצוואר הירך שכיחים מאוד בקרב מבוגרים עקב ירידה בראייה, ביכולת התנועה ובשיווי המשקל. ניתן לנסות למנוע תופעה זו או להשתקם במהירות ממצבים אלו, על ידי אורח חיים בריא ותזונה מתאימה. מחקרים הראו כי מזון ייעודי המותאם לצרכים התזונתיים של מבוגרים הזקוקים להשלמה תזונתית יכול לתמוך בשיקום מסת שריר מהר יותר, בכוח שריר חזק יותר ובתפקוד גבוה יותר לעומת טיפול ללא תמיכה תזונתית זו. 

 

הקשר בין אורח החיים שלנו לשבר צוואר ירך

 

שבר צוואר ירך נפוץ יותר בקרב מבוגרים מעל גיל 65, כמעט 75% ממקרי שבר צוואר ירך מתרחשים בקרב נשים. הסיבה לכך היא שנשים מאבדות מסת עצם בקצב מהיר יותר לאחר המנפאוזה. ירידה זו במסת העצם מלווה בירידה ברמות הסידן ומובילה לעצמות חלשות יותר   הנוטות יותר לשברים. 

לאורח החיים שלנו, הכולל תזונה ופעילות גופנית יש השפעה קריטית על הסיכון לשברים. אורח חיים יושבני, המתבטא ברמת פעילות גופנית נמוכה, מעלה את הסיכון לשברים בכלל ולשבר צוואר ירך בפרט. וזאת מדוע? מעניין לדעת שכבר מגיל 40 גופנו מתחיל לאבד מסת שריר, 

זהו תהליך טבעי שאי אפשר לעצור לגמרי. אבל דווקא בשלב הזה יש להגביר פעילות גופנית ולהקפיד על תזונה מתאימה שמעכבת את הירידה במסת השריר ומנגד להפחית פעולות שתורמות לדלדולו. לירידה במסה ובכוח השריר יש השפעות מרחיקות לכת לא רק על ירידה בתפקוד, אלא גם על ירידה בפעילות מערכת החיסון, יכולת ריפוי פצעים, החלמה ממחלות, ועל עליה בסיכון לנפילות. 

בניגוד להנחות העבר, כיום אנו יודעים שדווקא  בגיל המבוגר ישנן דרישות תזונתיות גבוהות יותר של רכיבים תזונתיים כמו: חלבונים, סידן, וויטמין D, וזאת על מנת לשמור על מסת השריר, כח השריר וצפיפות העצם באופן מיטבי. רכיבים אלו משפיעים על צפיפות העצם ומסייעים בשמירה על מצב תזונתי תקין.  

ישנן גם תרופות המעלות את הסיכון לשברים כמו תרופות הגורמות לישנוניות, או ירידה בלחץ הדם העלולות להשפיע על שיווי המשקל והאיזון ובכך לגרום לנפילות. לכן חשוב להתיעץ עם הרופא שיערוך מעקב תקופתי אחר מכלול התרופות שאנו נוטלים בגיל המבוגר .

דיאטה שיקומית לאחר שבר צוואר ירך, מה זה ולמי מיועדת? 

לאחר שבר, העצם צריכה להיבנות מחדש. תזונה תומכת, מאוזנת ועשירה ברכיבים תזונתיים מתאימים, בשילוב עם תרגילים ופעילות גופנית יכולים לעזור להאיץ את תהליך שיקום העצם.

 

להלן ההמלצות התזונתיות

חלבון

בערך כמחצית ממבנה העצם שלנו עשוי מחלבונים שונים. במקרים של החלמה משברים, הגוף זקוק ליותר חלבון כדי לבנות עצם חדשה. החלבונים מהמזון תורמים גם לקליטת הסידן לגוף ולעצמות. בנוסף, מחסור בחלבון עלול להוביל לאיבוד מואץ של מסת שריר, אובדן כח השריר והתפתחות דילדול השריר (סרקופניה). תהליך זה הוא אחד מגורמי הנפילות והשברים ולכן יש לדאוג לצריכת חלבון נאותה, בכמות של לפחות 1-1.2 גר'/ק"ג/יום שתתמוך במסת השריר ומניעת דילדולו ובכך מניעת נפילות חוזרות.

מקורות טובים: בשר, דגים, חלב, גבינה, גבינת קוטג', יוגורט, אגוזים, זרעים, שעועית, מוצרי סויה ודגנים מועשרים יש לצרוך לפחות 25 -30 גר' חלבון בכל ארוחה.

סידן

מינרל זה עוזר גם הוא לבנית עצמות חזקות, ולכן מזונות ומשקאות עשירים בסידן יכולים לעזור בהחלמה משברים. מבוגרים צריכים לקבל מהמזון בין 1,000 ל-1,200 מיליגרם סידן בכל יום. יש להתיעץ עם הרופא האם יש צורך בתוסף סידן, ואם כן, באיזו כמות.  

מקורות טובים לסידן: חלב, יוגורט, גבינה, גבינת קוטג', ברוקולי, ירקות עליים ירוקים, סויה, שעועית, דגים כמו טונה או סלמון, חלב שקדים ודגנים מועשרים. 

ויטמין D

לויטמין D תפקיד חשוב בעזרה להחלמת השבר, בכך שעוזר לקלוט את הסידן לעצמות ולהשתמש בסידן לבנית רקמת העצם המתחדשת. אנו מקבל מעט ויטמין D כאשר אור השמש פוגע בעור שלנו, לכן יכול להיות שזה רעיון טוב לבלות זמן קצר בחוץ בכל יום כ- 15 דקות. ויטמין D נמצא באופן טבעי רק במזונות מעטים כמו חלמוני ביצים ודגים שומניים, אך היצרנים מוסיפים אותו למזונות אחרים, כמו חלב או מיץ תפוזים. מבוגרים צריכים לקבל לפחות 600 יחב"ל של ויטמין D בכל יום, ואם אתה מעל גיל 70 אתה צריך לקבל לפחות 800 יחב"ל. 

מקורות טובים: סלמון, שמן, , סרדינים, כבד, חלב מועשר או יוגורט, חלמוני ביצים. 

רכיב ה HMB-  הינו רכיב פעיל המסייע בבניית שריר וכמו כן מעכב פירוק שריר. במחקרים נמצא כי צריכה יום יומית של 3 גרם HMB הובילה לעליה במסת השריר, חוזק השריר והאצה משמעותית בריפוי פצעים . האצה זו בריפוי פצעים חשובה גם לאחר שבר צוואר ירך, כיון שריפוי הפצעים יקצר את משך השכיבה הממושכת במיטה מה שיסייע למניעת תחלואה נוספת ואף תמותה. 

במחקרים שנעשו בקרב מטופלים לאחר ניתוח שבר צוואר ירך, במהלך תקופת השיקום,  נמצא כי צריכת משקה הכוללת את השילוב של: ויטמין D, חלבון ברמה גבוהה ובנוסף רכיב  HMB הובילה לחזרה מהירה לתפקוד, האצה של ריפוי פצעים, שיפור בכח השריר, , ירידה בימי האישפוז ומניעת סיבוכים נלווים לעומת קבוצה שלא צרכה זאת. 

 

חדש!-אנשור פלוס אדוונס בסל הבריאות לחולים עם שבר בירך 

אנשור פלוס אדוונס הינו מזון יעודי שפותח במיוחד לשמירה על הכוח, התפקוד וההגנה הטבעית במבוגרים הנמצאים בסיכון תזונתי. אנשור פלוס אדוונס הינו העשרה תזונתית בצורת משקה טעים, עשיר בחלבונים, ויטמין  D, סידן ו -*HMB , אשר הוכח במחקרים כמעלה באופן משמעותי את חוזק השרירים ומפחית זמן ריפוי פצעים בחולים מבוגרים עם שבר בירך הנמצאים בסיכון תזונתי. 

כעת אנשור פלוס אדוונס הינו בסל הבריאות עבור מבוגרים בני 65 שנים ומעלה בתת תזונה לאחר ניתוח שבר בצוואר הירך, למשך 90 יום. 

* HMB: β-hydroxy-β-methylbutyrate.

השימוש במוצר הינו בהמלצה ובפיקוח של רופא או דיאטן-תזונאי

 

מקורות

1. Fiatarone Singh MA. Exercise, nutrition and managing hip fracture in older persons. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2014 Jan;17(1):12-24.

2. Ekinci O, Yanık S, Terzioğlu Bebitoğlu B, Yılmaz Akyüz E, Dokuyucu A, Erdem Ş. Effect of Calcium β-Hydroxy-β-Methylbutyrate (CaHMB), Vitamin D, and Protein Supplementation on Postoperative Immobilization in Malnourished Older Adult Patients With Hip Fracture: A Randomized Controlled Study. Nutr Clin Pract. 2016 Dec;31(6):829-835.

3. Malafarina V, Uriz-Otano F, Malafarina C, Martinez JA, Zulet MA. Effectiveness of nutritional supplementation on sarcopenia and recovery in hip fracture patients. A multi-centre randomized trial. Maturitas. 2017 Jul;101:42-50.

 

מאת: רונית דוייב, דיאטנית קלינית M.SC , MBA