סימנים

ממה נגרמת אוסטאופורוזיס?

אלה הם גורמי הסיכון העיקריים להופעת אוסטאופורוזיס:

• מין: נשים מצויות ברמת סיכון גבוהה יותר מאשר גברים. כל אישה שלישית עלולה לסבול מהמחלה אחרי גיל 60. אם כי עם ההזדקנות גם הסיכון של הגברים אינו זניח. כל גבר שביעי עלול לבול מהמחלה אחרי גיל 60.

• גיל: הסיכון להופעת שברים עולה עם הגיל והוא גבוה במיוחד לאחר גיל 75.

• מבנה גוף: בני אדם קטנים ורזים מצויים בסיכון גבוה יותר מאשר אנשים גבוהים בעלי מבנה גוף שרירי.
• תורשה: מי שיש להם קרובי משפחה מדרגה ראשונה שלקו במחלה מצויים בסיכון גבוה יותר ממי שאין להם קרובי משפחה שלקו במחלה.

עישון. הנו גורם סיכון משמעותי להופעת שברים אוסטיאופורוטיים הן בנשים והן בגברים. הפסקת עישון הנו צעד חשוב לביטול גורם סיכון משמעותי.

• חשיפה נמוכה לאסטרוגן: נשים שאצלן הופיע המחזור בגיל מבוגר יחסית והפסיק בגיל צעיר יחסית חשופות יותר לאוסטאופורוזיס מאשר נשים שאצלן הופיע המחזור בגיל צעיר והסתיים בגיל מבוגר.

• הפרעות אכילה כמו אנורקסיה או בולימיה וכן צריכה מופרזת של אלכוהול ושל קפאין.

• מחלות כרוניות שונות כמו דלקת מפרקים כרונית ופעילות יתר של בלוטת התריס.

• שימוש ממושך בתרופות מסוימות כמו תרופות ממשפחת הסטרואידים (למשל פרדניסון)

• שכיבה ממושכת – למשל בעקבות מחלה או תאונה.

מהם התסמינים?

מחלת האוסטאופורוזיס הולכת ומתפתחת בהדרגה בלי שחשים בה משום שהיא אינה גורמת לסבל כל שהוא עד לרגע הופעת השבר האוסטיאופורוטי. מהסיבה הזאת יש מי שמכנים אותה "המחלה השקטה".  מסת העצם עלולה לקטון בעשרות אחוזים והמבנה הפנימי של העצם  עלול להיפגע לפני שיופיעו שברים שיביאו לאבחון המחלה.

השברים שנגרמים בגלל אוסטאופורוזיס יכולים להופיע כמעט בכל עצם בגוף, אולם הם שכיחים במיוחד בחוליות עמוד השדרה, בשורש כף היד, בכתף ובצוואר הירך.

ההשלכות של שברים בצוואר הירך הן לרוב הקשות ביותר שכן הם מחייבים ניתוח, אשפוז ושיקום ממושך.

 

כמה זמן זה נמשך?

אי אפשר לרפא אוסטאופורוזיס לחלוטין, מדובר במחלה כרונית. אך ניתן להפחית במידה ניכרת את הסיכון להפעת שברים.

 

איך מאבחנים?

אבחון המחלה נועד להערכה של סיכון להופעת שברים. כאשר הסיכון הוא נמוך, ננקטים צעדי מנע כגון פעילות גופנית סדירה, תזונה נכונה ומניעת חסר ויטמין D. לעומת זאת כאשר הסיכון הוא גבוה, בנוסף לצעדים אלה ניתן גם טיפול תרופתי להפחתת סיכון שברים.  האבחנה נעשית על ידי הערכת גורמים קליניים, כגון גיל, מין שברים קודמים אצל הנבדק/ת, שבר ירך אצל ההורים ושימוש בתרופות. מדדים אלה מצויים היום בתוכנת FRAX, הזמינה לכל רופא בישראל. בנוסף לכך ניתן לבצע  בדיקת צפיפות עצם במכשיר  DXA בדיקה זו כלולה בסל הבריאות בישראל החל מגיל 60 לנשים ולגברים. אנשים שסובלים ממחלות או נוטלים תרופות שעלולים לפגוע בבריאות העצם , זכאים לבדיקה בכל גיל.

 

הרשמו לניוזלטר