רככת העצמות XLH

נגן וידאו

מחלת (X-linked hypophosphatemia) XLH, או רככת עצמות, הינה מחלה גנטית הפוגעת בילדים בשלבי התפתחותם הראשונים. XLH גורמת לחסר כרוני בזרחן (פוספט) ומובילה לפגיעה רב- מערכתית קשה ולרוב בלתי הפיכה. המחלה נגרמת כתוצאה ממוטציה בגן PHEX, בעקבותיה מתרחשת עליה ברמת ההורמון FGF23, החיוני לבקרת מאזן הזרחן בגוף.  עליה ברמת FGF23 בדם גורמת בכליה לאיבוד של זרחן מהדם לשתן, ובמקביל מתרחשת ירידה ברמת ויטמין D הפעיל, אשר פוגעת בספיגת זרחן מהמזון באמצעות המעי.  החולים סובלים ממחסור כרוני בזרחן, החיוני לפעילות התאים והרקמות בגוף, וחשוב לבניית העצמות והשיניים. XLH היא מחלה נדירה, עם שיעור היארעות של כ- 1:20,000 לידות, והיא עוברת בהורשה דומיננטית בתאחיזה לכרומוזום X.

 

הפגיעה המשמעותית של מחלת XLH כוללת רככת עצמות ופגיעה בלוחית הגדילה של העצם, המתבטאות בפגיעה בהתפתחות וגדילת עצמות הגוף, עיוותי שלד קשים וקומה נמוכה.  החולים סובלים מכאבי עצמות ושרירים יומיומיים, ועשויים לסבול מנכויות חמורות. חלק גדול מהילדים החולים סובל גם מפגיעה משמעותית בהתפתחות עצמות הגולגולת והפרעות נוירו-אנטומיות חמורות (chiari I malformation, craniosynostosis), העלולות לגרום להפרעות נוירולוגיות ולדרוש התערבות נוירו-כירורגית. המחלה גורמת גם לנזק לשמיעה, לסיבוכים דנטליים חמורים, לעייפות ומגבלות בהליכה, לשברים א-טראומטיים ולפגיעה כללית בתפקוד ובאיכות החיים של החולה ומשפחתו.

 

בירור גנטי למחלה

היפו-פוספטמיה תורשתית (על רקע גנטי) עשויה להיגרם ממוטציה במספר גנים המעורבים בבקרת מאזן הזרחן בגוף. הטיפול בקריסויטה מתאים לחולים הסובלים מהיפו-פוספטמיה תורשתית הנגרמת כתוצאה ממוטציה בגן PHEX הממוקם על גבי כרומוזום X.  נוסף על המופע הקליני של המחלה, הצוות הרפואי נעזר באנליזה גנטית של הגן PHEX כדי לאשר את האבחנה כי אכן מדובר ב- XLH.  אנליזה זו נעשית באמצעות ריצוף (sequencing) של הגן PHEX.