בריחת סידן, מחסור בסידן ומה שביניהם

 מאת: ד"ר איריס ורד, מומחית ברפואה פנימית ובאנדוקרינולוגיה.
 
"בריחת סידן" הינו מונח ציורי מאד, אם כי לגמרי לא מדעי, המתאר תהליך של דלדול רקמת העצם על כל מרכיביה: הן מינרלים, בעיקר סידן (קלציום) וזרחן (פוספור) , והן חלבוני העצם. אבדן העצם  גורם להיחלשות העצם ומגביר את הסיכון לשברים.  הוא מושפע מגורמים שונים: גיל, מחלות ומצבים רפואיים שונים, תרופות ואורחות חיים. ניתן לאמוד את חומרתו באמצעות בדיקת צפיפות עצם, שבה נמדדת כמות המינרלים בעצם. הבדיקה מאושרת בסל הבריאות בישראל  כבדיקת סקר לגברים ולנשים מגיל 60, וללא מגבלת גיל במצבי סיכון מיוחדים. ניתן להעריך גם את  השינויים העדינים החלים במבנה העצם ע"י TBS (trabecular bone score), מדד המופק מבדיקת צפיפות העצם.
 
אוסטאופורוזיס הוא המונח המדעי המקביל ל"בריחת סידן". ניתן לאבחן אוסטאופורוזיס באחד משני אופנים: אם נמצאה צפיפות עצם נמוכה במידה מובהקת מהממוצע בגיל הצעיר או אם ארע שבר לאחר חבלה קלה או ללא חבלה כלל. אבחון על פי מדדי צפיפות העצם תקף בעיקר לגיל מבוגר:  נשים אחרי הפסקת המחזור וגברים מגיל 50.
 
השברים העיקריים הנגרמים ע"י אוסטאופורוזיס הם שברי בחוליות עמוד השדרה ובצוואר הירך, כמו כן שברי אמה (סמוך לשורש כף היד), אגן, צלעות ושוק (סמוך לקרסול).
 
מחסור בסידן בתזונה לאורך זמן יכול לפגוע בתהליך בניית העצם בשנות הצמיחה, ולהגביר את הסיכון לשברים בכל גיל. צריכה מספקת של סידן בגיל צעיר מביאה לבניית עצם עם צפיפות מינרלים גבוהה יותר וחוזק מכני טוב יותר, וצריכה מספקת של סידן וויטמין D  בגילים מבוגרים מפחיתה סיכון לשברים במידה צנועה אך מובהקת.
 
שברים אוסטאופורוטיים הם גורם חשוב לתחלואה, לפגיעה מתמשכת באיכות החיים ואף לתמותה מוגברת! ניתן להעריך את הסיכון הפרטני לשברים אוסטאופורוטיים על ידי שקלול של מדדי צפיפות העצם וגורמי סיכון אחרים לשברים, כגון גיל גבוה, נטייה לנפילות, ספור אישי או משפחתי של שברים, משקל נמוך, מחלות רקע, שימוש בתרופות מזיקות, עישון וצריכת אלכוהול.
 
אם אותר סיכון מוגבר יש להתחיל בהקדם טיפול תרופתי מותאם לחומרת המצב ולדרגת הסיכון לשברים, בהתחשב ברקע הרפואי הפרטני. צריכה מספקת של סידן וויטמין D היא חלק חשוב מהטיפול הכוללני באוסטאופורוזיס אך אינה יכולה בשום אופן להוות תחליף לטיפול תרופתי הולם במצבי סיכון גבוה.
 
אם אין אפשרות להגיע לצריכה מספקת של סידן בתזונה יש להיעזר בתוספי סידן, אולם יש לזכור שצריכה עודפת של סידן אינה מועילה לחיזוק העצם ולמניעת שברים ואינה מומלצת.