השפעת הטיפול באוויסטה

תוצאות מחקר מתמשך מאשרות השפעת הטיפול באוויסטה על הירידה בסיכון לחלות בסרטן שד פולשני

מאת- פרופ' ברי קפלן,  נשיא האגודה הישראלית לגיל המעבר, חבר הוועד המנהל של העמותה הישראלית לאוסטאופורוזיס

 

תהליך של איבוד מסת עצם מתרחש אצל כל אישה לאחר הפסקת המחזור החודשי ועם הירידה בהפרשת הורמון האסטרוגן.  תהליך זה מלווה בתופעות גלויות כגון: גלי חום וירידה בחשק המיני, וכן בתופעות סמויות ביניהן עלייה בשכיחות למחלות לב,  ירידה בכושר הריכוז ובתפקודים הקוגניטיביים וכן דלדול עצם.

 

כיום ידוע לנו כי התפתחות המחלה מושפעת ממכלול של גורמי סיכון הקשורים  בתורשה ובאורח החיים של  האישה טרם הגיעה לגיל המעבר: הפסקה מוקדמת של המחזור החודשי, עישון, מבנה גוף, תורשה, תזונה ועוד.  כמו כן אנו יודעים כי מחלת האוסטיאופורוזיס נפוצה מאוד בגילאי 50 ומעלה,  אך בפועל היא מתחילה להתפתח עוד לפני שחשים בתסמיניה.

השלב הראשוני של המחלה, זה המלווה בדלדול עצם לא חמור, נקרא אוסטיאופניה, וגילוי המחלה בשלב זה הינו קריטי לטיפול במחלה ולמניעת התפתחותה לשלב המכונה אוסטיאופורוזיס המאופיין בירידה משמעותית בצפיפות העצם ובפגיעה במבנה הפנימי שלה.

 

אבחון מוקדם של דלדול עצם חיוני מאחר וטיפול בזמן תורם למניעת השבר הראשון, המופיע בשכיחות גבוהה  בעמוד השדרה. האבחון נעשה באמצעות בדיקה פשוטה של צפיפות עצם, באמצעותה ניתן  לאבחן דרגת חומרה, להעריך את הסיכון לפתח שברים ובהתאם לכך להעניק טיפול.

העובדה ששכיחות המחלה גדלה בנשים לאחר גיל המעבר, תרמה להחלטת משרד הבריאות החל מחודש אפריל 2004, לכלול טיפול תרופתי לאוסטיאופורוזיס במסגרת סל הבריאות כבר מגיל 60 (במקום רק מגיל 65 עד כה).

במקרים בהם המחלה לא אובחנה ולא טופלה בזמן, עלול מצבם של החולים להתדרדר לשלב של אוסטיאופורוזיס מתקדם המתאפיין בצפיפות מינרלים נמוכה בעצם ובארכיטקטורת עצם פגועה ביותר. החולים סובלים מאיבוד גובה ומגב כפוף הנוצר כתוצאה משברים בעמוד השדרה. כמו כן חולים אלה נמצאים בסיכון גבוה מאוד לשבר נוסף תוך פרק זמן קצר.

שברים בעמוד השדרה  הנגרמים כתוצאה מאוסטאופרוזיס גורמים לכאבי גב קשים המפריעים בתפקוד היום יומי.  תהליך השיקום לאחר שברים אוסטיאופורוטיים, במיוחד לאחר שברים בירך, הוא יקר וממושך. שברים אוסטיאופורוטיים בעמוד השדרה ובירך עלולים אף לגרום לעליה משמעותית בתמותה.

כיום מוצעות מספר תרופות מתקדמות הניתנות הן בשלב האוסטיאופניה, הן בשלב האוסטיאופורוזיס, אשר יכולות להפחית באופן משמעותי את הסיכון לשברים חדשים.

במגוון התרופות נמנית קבוצת הביספוספונאטים כגון: פוסאלאן ואקטונל, אשר פעילותן מתמקדת בעצם, והתרופה  "אויסטה" (Evista) הפועלת לטובה גם על העצם וגם על מערכות אחרות בגוף האישה.

אוויסטה הינו SERM – מולקולה מהדור החדש אשר המבנה שלה שונה במעבדה בכדי לבלום את הרצפטורים לאסטרוגן באזורים שונים בגוף, ביניהם ברקמת השד. עובדה זו יכולה אולי  להסביר את ההשפעה המיטיבה של התרופה על תרומתה למניעת סרטן שד פולשני.

אוויסטה (רלוקסיפן) המיוצרת ע"י חברת "אלי לילי" מאושרת למניעה ולטיפול באוסטיאופורוזיס בקרב נשים לאחר הפסקת המחזור.

ממצאי מחקר, שפורסמו בעיתון מכון הסרטן הלאומי בארה"ב. , אשר נערך בקרב מספר רב של חולות  אוסטואופורוטיות על פני טווח זמן של 8 שנים מגלה כי טיפול בתרופה אוויסטה, בנוסף להשפעתו המיטיבה על ירידה בדלדול העצם, הוריד את הסיכון ללקות בסרטן שד פולשני במידה ניכרת ביותר. במחקר קודם שבו נבדקו 7,705 נשים לאחר הפסקת המחזור שסבלו מאוסטיאופורוזיס  ואשר נמשך 4 שנים, הראה כי טיפול באוויסטה הוריד את הסיכון ללקות בסרטן שד פולשני ב – 72%.

המחקר החדש היווה מחקר המשך למחקר הקודם, ונמשך 4 שנים נוספות, וממצאיו התבססו על 4,011 חולות אשר השלימו את שני המחקרים ברציפות.

החוקרים ממכון ג'ון ויין לחקר הסרטן מסנטה מוניקה, קליפורניה, הציגו לאחרונה, עדות נוספת לכך שהסיכון ללקות בסרטן שד פולשני יורד באופן משמעותי במשך 8 שנות טיפול באוויסטה (רלוקסיפן), בקרב נשים לאחר הפסקת המחזור הסובלות מאוסטיאופורוזיס.

מתוך ממצאי המחקר עלה כי בנשים אשר טופלו באוויסטה במשך 8 שנים ברציפות נצפתה ירידה בסיכון לסרטן שד בשיעור של 66% לעומת טיפול בפלצבו. ראוי לציין גם שהפרופיל הבטיחותי הכללי של אוויסטה, אשר השתקף מנתוני המחקר שנמשך 8 שנים, תאם את הפרופיל הבטיחותי של התרופה , כפי שהיה ידוע מהמחקר הקודם שערך 4 שנים

מחקר זה מצטרף לשורת מחקרים רחבי היקף המעידים גם הם שהשימוש באויסטה המיועד לטיפול ולמניעת אוסטאופרוזיס הינו בעל השפעות חיוביות גם על ירידת הסיכון ללקות בסרטן שד פולשני. בנוסף נמצא כי אויסטה מפחיתה את הסיכון לארועים קרדיוסקולריים בכ- 40% ולאירועי שבץ מוחי בכ- 62% בקבוצת הנשים בסיכון גבוה. בנוסף לשמירה על רמה תקינה של שומנים בדם.

במבט כולל על בריאותה של האישה בהגיעה לגיל המעבר, ניתן לקבוע כי לממצאי מחקר זה משמעויות חשובות, כאשר בנוסף לטיפול ומניעה של שברים אוסטאופורוטים היננו מטפלים במניעת מחלות כסרטן שד פולשני, ומיטיבים עם האישה באספקטים בריאותיים נוספים  כגון פרופיל שומני הדם, הפחתת התחלואה הלבבית בנשים עם סיכון גבוה.

מחקר זה מאשש את הטענה הרווחת כיום שיש להתייחס לרפואת האישה כרב תחומית, כזו הנובעת ממערכת גוף ייחודית בעלת השפעות הורמונליות על כל אברי הגוף.